Medarbetare

Filip Arnberg
Programdirektör, med dr, leg psykolog
Tel: 018 - 611 88 98
filip.arnberg@neuro.uu.se
 

 
Kerstin Bergh Johannesson
Med dr, leg psykolog
Tel: 018 - 611 88 09
kerstin.bergh.johannesson@neuro.uu.se


Kristina Bondjers
doktorand, psykolog
Tel: 073 - 866 62 78
kristina.bondjers@neuro.uu.se




Mimmie Willebrand
professor, forskare, leg psykolog
Tel: 018 - 611 52 32
mimmie.willebrand@neuro.uu.se

Josefin Sveen
Docent, forskare
Tel: 018 - 611 52 06
josefin.sveen@neuro.uu.se

Julia Heinsoo
Projektassistent
julia.heinsoo@neuro.uu.se

Erik Johansson
Projektassistent
erik.johansson@neuro.uu.se

Tobias Tenglin
Projektassistent
tobias.tenglin@neuro.uu.se
 

Cecilia Yates
Informatör
Tel: 018 - 611 88 16
cecilia.yates@neuro.uu.se

Samarbetspartners
 

Martin Cernvall
med dr, leg psykolog

Post-dok forskare

Klinisk psykologi i hälso- och sjukvård
Institutionen för folkhälso- och vårdvetenskap, Uppsala universitet

Tel: 070 - 956 44 80
martin.cernvall@pubcare.uu.se

Aktuella händelser

Norska stortingets kommission publicerar idag, den 1 juni 2017, en kartläggning om branden på passagerarfärjan Scandinavian Star 1990. Filip Arnberg, psykolog och programdirektör vid Kckp, har medverkat i en del av rapporten som handlar om hälsoläget hos de överlevande och anhöriga. Klicka här för att läsa intervjun samt delrapporten om överlevnde och anhöriga på Nationellt Centrum för Våld och Traumatisk Stress (NKVTS) webbsida.

Du som söker information om psykosociala aspekter av allvarliga händelser hittar information till både drabbade och personal på vår webbsida. Se längre ned i spalten eller under råd och behandling i vänsterspalten. Vi förmedlar kunskap till organisationer, allmänhet och media. Har du ytterligare frågor, kontakta oss per mail eller telefon.

Ledig tjänst som forskningsassistent vid Institutionen för folkhälsovetenskap, Karolinska Institutet, klicka här för att läsa mer om tjänsten.

Socialstyrelsen arrangerar ett symposium om forskning inom katastrofmedicin den 13 juni 2017, klicka här för att läsa mer.

Klicka här för att läsa artikeln om hur du pratar med ditt barn om döden "Prästen och psykologen – så pratar du med ditt barn om döden". Kerstin Bergh Johannesson, psykolog och forskare vid Kunskapscentrum för katastrofpsykiatri och prästen Olof Roos blir intervjuade av Östersundsposten. 

Kontakt

Postadress:

Kunskapscentrum för katastrofpsykiatri
Akademiska sjukhuset
Ing 10, vån 3
751 85  Uppsala

Besöksadress:

Akademiska sjukhuset
Ing 10, vån 3
Telefon: 018-611 88 16 (tisdagar till administratör)
E-post: katastrofpsykiatri@neuro.uu.se

Krishantering och krisstöd

Information att läsa om krishantering:

Tips till drabbade - bemästring av allvarliga händelser

Modernt krisstöd

Krisstöd vid allvarlig händelse

Klicka här för att hitta mer information eller kontakta oss gärna på Kunskapscentrum för katastrofpsykiatri, KcKP.

PTSD Coach

PTSD Coach är en smartphone-applikation som innehåller information om posttraumatiska stressreaktioner, stöd för symptomhantering samt information om vart man kan vända sig för hjälp med sina besvär.

Vill du veta mer och delta i en studie, klicka här.